(Gists) Headies 14th Edition Winners and nomination list.

Here are the winners of the 14th edition of The Headies. A virtual live show due to Covid-19 Regulations.

The Headies which is one of Africa’s top music award show takes places at the Eko Hotels and Suites in VI, Lagos today 21th February 2021

The show kicked off at around 5pm with a red carpet as celebrities and nominees were interviewed live.

This year’s headies has between JULY 2019 – SEPTEMBER 2020 as the year in review.

Hosts for this year are the ever consistent duo of TV Host and Actress, Nancy Isime and Top Nigerian Comedian, Bovi.

Fireboy bags the most award nominations with 8 nominations in this year’s headies. That’s massive.

Below are the winners of the 14th edition of the Headies Award 2021

BEST RECORDING OF THE YEAR

Non-voting category

1. OZYMANDIAS – BRYMO (WINNER)
2. SMILE – WIZKID FEAT. HER
3. WONDERFUL – BURNA BOY
4. DREAMER – FIREBOY DML
5. GHOST TOWN – WURLD

BEST POP SINGLE

Voting category

1. BILLIONAIRE – TENI
2. NOBODY – DJ NEPTUNE FEAT. JOEBOY & MR. EAZI. (WINNER)
3. LADY – REMA
4. FEM – DAVIDO
5. JORO – WIZKID
6. SKELETUN – TEKNO

SONG OF THE YEAR

Voting category

1. FEM – DAVIDO
2. NOBODY – DJ NEPTUNE FEAT. JOEBOY & MR. EAZI
3. JORO – WIZKID
4. MAFO – NAIRA MARLEY
5. DUDUKE – SIMI (WINNER)

PRODUCER OF THE YEAR

1. PHEELZ – ‘BILLIONAIRE’ BY TENI (WINNER)
2. SPAX – ‘AWAY’ BY OXLADE
3. KEL P – ‘PULL UP’ BY BURNA BOY
4. SARZ – ‘MAD’ BY SARZ & WURLD

BEST RAP ALBUM

Non-voting category

1. GOD’S ENGINEERING – AQ (WINNER)
2. ILLY CHAPO X – ILLBLISS
3. YPSZN2 – PSYCHO YP
4. CULT! – PAYBAC IBORO
5. THE ERIGMA II – ERIGGA

BEST R&B ALBUM

1. LAUGHTER, TEARS AND GOOSEBUMPS – FIREBOY DML (WINNER)
2. I LIKE GIRLS WITH TROBUL – SARZ & WURLD
3. KING – PRAIZ
4. BOO OF THE BOOLESS – CHIKE
5. CELIA – TIWA SAVAGE

BEST ALTERNATIVE ALBUM

1. YELLOW – BRYMO
2. LUCID – ASA
3. THE LIGHT – BEZ
4. PIONEERS – DRB LASGIDI
5. ROOTS – THE CAVEMEN (WINNER)

BEST POP ALBUM

1. APOLLO – FIREBOY DML (WINNER)
2. AFRICAN GIANT – BURNA BOY
3. A GOOD TIME – DAVIDO
4. WOMAN OF STEEL – YEMI ALADE
5. AFRO POP VOL. 1 – ADEKUNLE GOLD

BEST MUSIC VIDEO

Voting category

1. ELI – FIREBOY DML BY CLARENCE PETERS
2. 1 MILLI – DAVIDO BY DIRECTOR K (WINNER)
3. SMILE – WIZKID BY MEJI ALABI
4. BILLIONAIRE – TENI BY TG OMORI
5. SHEKERE – YEMI ALADE BY OVIE ETSEYATSE

BEST R&B SINGLE

1. UNDER THE SKY – PRAIZ
2. DUDUKE – SIMI
3. MAD – SARZ & WURLD
4. BAD INFLUENCE – OMAH LAY
5. TATTOO – FIREBOY DML (Winner)
6. DANGEROUS LOVE – TIWA SAVAGE

BEST COLLABORATION

Voting category

1. KNOW YOU – LADIPOE FEAT. SIMI (WINNER)
2. NOBODY – DJ NEPTUNE FEAT. JOEBOY & MR. EAZI
3. SWEET IN THE MIDDLE – DAVIDO FEAT. NAIRA MARLEY, ZLATAN & WURLD
4. DON’T CALL ME BACK – JOEBOY FEAT. MAYORKUN
5. TOTORI – ID CABASA FEAT. WIZKID & OLAMIDE
6. GET THE INFO – PHYNO FEAT. PHENOM & FALZ

BEST RAP SINGLE

Voting category

1. OGB4IG – REMINISCE
2. SHUT UP – BLAQBONEZ
3. COUNTRY – ILLBLISS
4. GET THE INFO – PHYNO, FALZ & PHENOM
5. BOP DADDY – FALZ FEAT. MS. BANKS (WINNER)

BEST VOCAL PERFORMANCE (MALE)

Non-voting category

1. WURLD – GHOST TOWN
2. CHIKE – FORGIVE
3. PRAIZ – UNDER THE SKY (WINNER)
4. COHBAMS – PLENTI
5. NONSO AMADI – WHAT MAKES YOU SURE
6. JOHNNY DRILLE – COUNT ON YOU

BEST VOCAL PERFORMANCE (FEMALE)

Non-voting category

1. SIMI – NO LONGER BENEFICIAL
2. LINDSEY ABUDEI – ONE ON THE OUTSIDE
3. NINIOLA – ADDICTED (WINNER)
4. J-DESS – CHI EFO
5. YEMI ALADE – LAI LAI
6. IMANSE – AJALA

NEXT RATED

Voting category

1. TEMS
2. OMAH LAY (WINNER)
3. OXLADE
4. BELLA SHMURDA

HEADIES REVELATION

Voting category

1. VICTOR AD
2. FIREBOY DML (WINNER)
3. JOEBOY
4. TENI
5. REMA
6. CHIKE

LYRICIST ON THE ROLL

Non-voting category

1. AQ – EUNICE
2. BLAQBONEZ – DEFINE RAP 2
3. MI ABAGA – TRINITY
4. ILLBLISS – COUNTRY (WINNER)
5. PHENOM – GET THE INFO
6. PHYNO – SPEAK LIFE

BEST STREET-HOP ARTISTE

Voting category

1. NAIRA MARLEY & YOUNG JOHN – MAFO
2. MAYORKUN – GENG (WINNER)
3. REMINISCE FEAT. OLAMIDE & NAIRA MARLEY – INSTAGRAM
4. RUDEBOY – AUDIO MONEY
5. IVD & ZLATAN – BOLANLE
6. OLAMIDE – PAWON

BEST ALTERNATIVE SONG

Voting category

1. CORNER – LADY DONLY FEAT. VANJESS & THE CAVEMEN
2. I WONDER – MOELOGO (WINNER)
3. BITTER – DEENA ADE
4. ANITA – THE CAVEMEN
5. MONEY DEVOTION – GBASKY
6. GOD SAVE THE QUEEN – OLU

ALBUM OF THE YEAR

Voting category

1. AFRICAN GIANT – BURNA BOY
2. APOLLO – FIREBOY DML (WINNER)
3. AFRO POP VOL. 1 – ADEKUNLE GOLD
4. YELLOW – BRYMO
5. BOO OF THE BOOLESS – CHIKE

ARTISTE OF THE YEAR

1. BURNA BOY
2. DAVIDO
3. WIZKID (WINNER)
4. MAYORKUN
5. TIWA SAVAGE

AFRICAN ARTISTE RECOGNITION

Non-Nigerian award category

1. MASTER KG (WINNER)
2. KUAMI EUGENE
3. SAUTI SOL
4. SHAATA WALE
5. STONEBWOY

HEADIES’ VIEWER’S CHOICE

Voting category

1. DAVIDO
2. OMAH LAY
3. BURNA BOY
4. FALZ
5. FIREBOY DML
6. MAYORKUN
7. DJ NEPTUNE
8. WIZKID (WINNER)

ROOKIE OF THE YEAR

Voting category

1. OLAKIRA
2. ALPHA P
3. JAMOPYPER
4. ZINOLEESKY
5. BAD BOY TIMZ (WINNER)

SONGWRITER OF THE YEAR

Non-voting category

1. SIMISOLA BOLATITO OGUNLEYE (SIMI – DUDUKE) (WINNER)
2. ADEDAMOLA ADEFOLAHAN (FIREBOY DML – DREAMER)
3. DAMINI OGULU (BURNA BOY – WAY TOO BIG)
4. STANLEY OMAH DIDIA (OMAH LAY – BAD INFLUENCE)
5. SADIQ ONIFADE (WURLD – GHOST TOWN)
6. ADEKUNLE KOSOKO (1 MILLION – DAVIDO)

SPECIAL RECOGNITION:

1. EEDRIS ABDULKAREEM
2. TIMAYA

HALL OF FAME

KING SUNNY ADE

Be the first to comment

Leave a Reply